How much do you pay for? (1 Viewer)

Ali

Conditioned
Contributor
Jul 15, 2002
15,585
#1
Inspired by Paul & Vin's petrol discussion I thought it would be interesting to know how much we pay for certain basic goods in different parts of the world. I hope you don't mind if we use the US$ as the comparison. Feel free to add more commodities:

1. Petrol 1 litre = US$ 0.82
2. Bread 400g = US$ 0.275
3. Milk 500ml = US$ 0.3
4. Eggs 1 = US$ 0.0625
5. Banana 1 = US$ 0.0625
6. Newspaper 1 = US$ 0.44
 
Jan 24, 2004
2,179
#2
Germany:

Petrol 1 liter = US$ 1.44
Bread 400g = US$ 0.72
Milk 500ml = US$ 0.66
Eggs 1 = I don't know
Banana = US$ 0.06
Newspaper = US$ 3.6 (it's a weekly one)
to take medical advice = US$ 12 per quarter (+ health insurance paid every month, depends on your salary)
to go to school = free
to break speed limit (20 km/h more) = US$ 42
one kilo watt-hour energy = US$ 0.10


... quite expensive my country... :)
 

gray

Senior Member
Moderator
Apr 22, 2003
30,096
#3
++ [ originally posted by kurvengeflüster ] ++
Eggs 1 = I don't know
And rightfully so. What kind of insane country would allow people to buy a single egg? :D
++ [ originally posted by kurvengeflüster ] ++
Newspaper = US$ 3.6 (it's a weekly one)
I knew those Germans were psychic :)
 

Martin

Senior Member
Dec 31, 2000
56,859
#6
Norway:

1. Petrol 1 litre = US$ 1.31
2. Bread 400g = US$ 1.17
3. Milk 500ml = US$ 0.59
4. Eggs a dozen = don't remember
5. Banana 1 kilo = US$ 2.34
6. Newspaper 1 = US$ 1.46
Books for school (high school/college) per year: US$ 440
Ticket for public transportation one way in a city (adult): US$ 3.65
 

Respaul

Senior Member
Jul 14, 2002
4,734
#7
1. Petrol 1 litre = US$ 1.66
2. Bread 400g = US$ 0.4 (supermarket own brand -hovis etc $0.8)
3. Milk 500ml = US$ 0.55
4. Eggs 1 = US$ 0.26
5. Banana 1 = US$ 0.26
6. Newspaper ( Tabloid) 1 = US$ 0.55 - Broadsheet US$ 1.85
7. Pint of lager (local pub) = US$ 2.4
8. Pint of lager (Trendy bar) = US$ 7.4
9. 1 Bed Flat (average) = US$ 256,474.13
10. Parking Ticket = US$ 167.2
11. Cigarettes (20) = US$ 8.9
12. Chart CD (in highstreet) = US$ 25.9
13. Chart DVD (in highstreet) = US$ 37
 
OP
OP
Ali

Ali

Conditioned
Contributor
Jul 15, 2002
15,585
#8
++ [ originally posted by gray ] ++
And rightfully so. What kind of insane country would allow people to buy a single egg? :D
I doz = 12 pcs
Will you need the formula too :p
 
OP
OP
Ali

Ali

Conditioned
Contributor
Jul 15, 2002
15,585
#11
:embarass:
Thought it was a flat bed! I know this will inspire you to mor teasing so feck off gray :D
 
OP
OP
Ali

Ali

Conditioned
Contributor
Jul 15, 2002
15,585
#12
++ [ originally posted by Martin ] ++
Norway:
2. Bread 400g = US$ 1.17
Anything extra in this bread?

To add to my list:
Medical = Just don't dare get sick!

++ [ originally posted by Shadowfax ] ++
9. 1 Bed Flat (average) = US$ 256,474.13
That amount of money will buy you a 7 bedroom bungalow here.
 

Martin

Senior Member
Dec 31, 2000
56,859
#13
++ [ originally posted by Ali ] ++
Anything extra in this bread?
Yeah, Norwegians pride themselves in making kick ass bread and I agree for that matter, rarely do I find bread as good anywhere else. The price I gave was for the more luxurious kind of bread, which would be fairly dark with lots of different corn. But you can get the cheapest kind for about 3 times less.
 

BigIzz

Senior Member
Jul 12, 2002
1,088
#15
You want to use dollars for ease of comparison but then use metric????? Egad!! Some of us are American you know... :D

1. Petrol 1 gal = $2 at them moment so about $.52/liter (which is very expensive)
2. Bread 400g = hmm $.50-$1.00 maybe
3. Milk 500ml = probably about $.40, this is very expensive right now too
4. Eggs 1 = can't say that I know
5. Banana 1 = not sure either, its uasually like $.50-$1.00 per pound though so whatever that equals
6. Newspaper 1 = really depends on what paper and what day, the Sunday New York Times is well over $1.00 but its probably about $.35 for most papers during the week
 

gray

Senior Member
Moderator
Apr 22, 2003
30,096
#16
++ [ originally posted by BigIzz ] ++
You want to use dollars for ease of comparison but then use metric????? Egad!! Some of us are American you know... :D
Ahh yes I thought that was an interesting choice too, forgot to mention it though. Oh well, the rest of us are using USD, so you can use metric :p
 

Srecka

Senior Member
Jan 22, 2004
2,172
#17
just probably...

Petrol 1 litre = $0.35

Bread 400g = too many price

Milk 500ml = i.bid.

Eggs 1 = i can't remember

Banana 1 = ibid.

Newspaper 1 = $0.06 (my newspaper is local n daily, cheap

a tin of Pepsi-Cola = $0.24

a Hamburger (XXL) = $1.27

an hour Urban Parking = $0.24

:D
 

BigIzz

Senior Member
Jul 12, 2002
1,088
#18
ohh...an hour of urban parking here is about $2-4/hr, but gets much more the closer you get to New York City and can easily reach $15/hr there.
 

Martin

Senior Member
Dec 31, 2000
56,859
#19
15??? And the minimum wage is what, below 10 somewhere? That means if you have a job with horrible pay and it's in New York, you can just afford to park at work, but then your profit is zero.. :eek::D
 

Respaul

Senior Member
Jul 14, 2002
4,734
#20
++ [ originally posted by Martin ] ++
15??? And the minimum wage is what, below 10 somewhere? That means if you have a job with horrible pay and it's in New York, you can just afford to park at work, but then your profit is zero.. :eek::D
Similar to london really... there are several areas in the capital where its around £10 per hour to park.
Plus of course the congestion charge on top of that to drive into the city

But then very few people going to those parts of london use cars... or if they do their workplace has private parking.... People jus use the tube
 

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)