Навијач Црвене звезде Урош Мишић (20) осуђен је јуче у београдском Окружном суду на 10 година затвора, пошто је оглашен кривим за покушај убиства жандарма Небојше Трајковића, на утакмици Црвена звезда – Хајдук. По објављивању пресуде, Мишић, његова мајка и сестре су заплакали, а његови другови изашли су из суднице упућујући судском већу низ погрда.
– Срам вас било. Колико сте пара добили за ово, клошари једни – викао је на судско веће један од Мишићевих другара.
По изласку из суднице, полиција је задржала и легитимисала изгреднике, а председавајући судском већу Велимир Лазовић наложио је да се од њих узму изјаве.Упркос гужви и галами која се чула из ходника, у који су изгредници и Мишићеви школски другови изашли, судија Лазовић је почео са образложењем пресуде.
– Морал свакога дана девалвира, а насилници се проглашавају херојима. Веће сматра да је пресуда адекватна и да представља поруку да су овакви напади постали епидемија која се неће трпети. Чињенице нису спорне. Читав догађај представља линч. Трајковић је био службено лице на утакмици, није давао повода за напад. Очигледно је да је препознат и да је нападнут зато што је припадник Жандармерије. После свега што се догодило, поставља се питање сме ли полиција да одржава ред и спроводи закон – нагласио је судија Лазовић.
Према његовим речима, суд није прихватио одбрану окривљеног да је мислио да је Трајковић навијач. Судија се упитао да ли таква одбрана значи да свако може да буде нападнут. Догађај се, рекао је судија, не може посматрати као наношење телесне повреде с обзиром на то да је Трајковић спасавао сопствени живот, а његова реакција је била више него примерена.
– Трајковић није предузео све што му закон у оваквим ситуацијама дозвољава. Жртва је претрпела велики шок због којег се и сада психијатријски лечи. Суд је оценио да Трајковић није мењао исказ током суђења него да га је само допуњавао. На снимку који је прегледан као доказни материјал види се да је Мишић држао бакљу. То је чиста навијачка обест. Температура те бакље је била 1.000 степени, а Мишић је пржио живог човека. Пржити човека по лицу и стављати бакљу под јакну је монструозно. Постојао је покушај да се Трајковић убије. Он је био на дужности, а када је држава нападнута има право да се брани и употреби силу – рекао је судија.
Суд, како је рекао судија, није прихватио ни кајање оптуженог с обзиром на то да је имао довољно времена да одустане од напада, а одустао је тек када је Трајковић извадио пиштољ. Окривљени је, нагласио је судија, био свестан дела и чињенице да је могао да изазове смрт, чиме је пристао на последице, а ипак је наставио са нападом.
– Као олакшавајућу околност суд је узео само младост окривљеног и чињеницу да није осуђиван. Када се овако напада полиција, шта остаје осталим грађанима. Мишић не само да је упропастио себе, него и своје родитеље, а још више полицајца којег није ни познавао – нагласио је судија.
Осврћући се на одлуку да се окривљеном продужи притвор до правоснажности пресуде, Лазовић је рекао да би супротна одлука била шамар правди. Судија је нагласио и да је, пре два дана, преко пута зграде Палате правде освануо графит „Правда за Уроша Мишића” и запитао се где је правда за жандарма Трајковића.
По завршетку образложења пресуде, мајка окривљеног Гордана Мишић је плачући рекла да јој је данас рођендан. На ову њену констатацију ка њој се окренуо Урош, који је такође заплакао, и обраћајући се већу рекао: „Мојој мајци је данас рођендан, а ви овако…” После овога, припадници службе обезбеђења у Палати правде одвели су Мишића у Централни затвор.