Albania - Greece (1 Viewer)

Status
Not open for further replies.

leeeeech

Junior Member
Jul 25, 2004
91
#2
this is an easy one....2-1 for greece no question about it.
if czech can't even score a goal against greece, i doubt albania will be able to.
 
Jan 7, 2004
29,704
#3
++ [ originally posted by Arif ] ++
So what do you guys think about this game? Albania against the champions of Europe. Albania hasn't lost any home games since 2002 IIRC.

I think it's gonna be 2-1 for Albania. :)

ah man. why did you do this.


we could kick some greek ass so easily but it aint gonna happen.


:groan:
 
OP
The Arif

The Arif

Senior Member
Jan 31, 2004
12,564
 • Thread Starter
 • Thread Starter #4
  It ain't gonna happen? Please Besmir. It will happen. We will win. ;):)

  And I'll post some pics after the game or later. :)
   

  Juve_Kosova

  ★ ★ ★
  May 4, 2004
  11,622
  #5
  ++ [ originally posted by leeeeech ] ++
  this is an easy one....2-1 for greece no question about it.
  if czech can't even score a goal against greece, i doubt albania will be able to.
  what the F are u talking about :)

  Albania ROCKS... we will beat them 3-1.. w8 and see..:!

  Forza Shqiptar !
   
  OP
  The Arif

  The Arif

  Senior Member
  Jan 31, 2004
  12,564
 • Thread Starter
 • Thread Starter #6
  ++ [ originally posted by leeeeech ] ++
  this is an easy one....2-1 for greece no question about it.
  if czech can't even score a goal against greece, i doubt albania will be able to.

  This is what I am talking about. If Czechs couldn't score against you, you won't be able to score against Albania. :p

  Nah, just kidding. But Albani is very hard to beat in their home ground. Remember wins against Iceland, Sweden, Russia etc?

  And you'll have to deal with about 17 000 albanian fans. :)
   
  Jan 7, 2004
  29,704
  #7
  ++ [ originally posted by Arif ] ++
  It ain't gonna happen? Please Besmir. It will happen. We will win. ;):)

  And I'll post some pics after the game or later. :)

  do you have any idea how much i want this to happen man. its like my life will have a meaning.
   

  Elnur_E65

  Senior Member
  Feb 21, 2004
  10,848
  #9
  ++ [ originally posted by Arif ] ++
  It ain't gonna happen? Please Besmir. It will happen. We will win. ;):)

  And I'll post some pics after the game or later. :)
  Besmir??? Is that your name, Don?

  What's so difficult in playing the Euro champion? Of course, it is a different level, but any team is beatable.
   
  Jan 7, 2004
  29,704
  #13
  ++ [ originally posted by Elnur_E65 ] ++


  Besmir??? Is that your name, Don?

  What's so difficult in playing the Euro champion? Of course, it is a different level, but any team is beatable.

  bes short for besmir  do you wanna know why it is so difficult.

  well when you have a government that made the price of the ticket nearly as much as some people make a month, when you have players past their prime who think they are better than the team. and such and such.
   
  OP
  The Arif

  The Arif

  Senior Member
  Jan 31, 2004
  12,564
 • Thread Starter
 • Thread Starter #14
  Albanian squad for this match :

  Goalkeepers
  1. Foto Strakosha
  2. Ilion Lika
  3. Isli Hidin
  Defenders
  4. Elvin Beqiri
  5. Adrian Aliaj
  6. Rezart Dabulla
  7. Arjan Pisha
  8. Henri Ndreka
  Midfielders
  9. Klodian Duro
  10. Edvin Murati
  11. Besnik Hasi
  12. Lorik Cana
  13. Ervin Skela
  14. Altin Lala
  15. Ardit Beqiri
  16. Mehmet Dragusha
  17. Devi Mukaj
  Forwards
  18. Igli Tare
  19. Alban Bushi
  20. Florian Myrtaj
  21. Altin Rraklli
   
  OP
  The Arif

  The Arif

  Senior Member
  Jan 31, 2004
  12,564
 • Thread Starter
 • Thread Starter #16
  Yeah. And I hope that Skela won't take a PK if there is one. He missed a lot lately.
   
  OP
  The Arif

  The Arif

  Senior Member
  Jan 31, 2004
  12,564
 • Thread Starter
 • Thread Starter #19
  Just heard that Albania PM has promised 500 000 euros for albanian NT if they win against Greece. 250 000 if they draw.
   
  Jan 7, 2004
  29,704
  #20
  ++ [ originally posted by Arif ] ++
  Just heard that Albania PM has promised 500 000 euros for albanian NT if they win against Greece. 250 000 if they draw.

  cmon boys

  Klubi i tifozëve të Shkëndija ‘79 nga Tetova organizon pjesmarrjen e tifozëve tetovarë në ndeshjen e kombëtares së Shqipërisë, që do të luaj me kombëtaren e Greqisë më 4 shtator në Tiranë. “Tetova është qytet i madhë, ka traditë futbollistike, ka pasur tifoz, që na viti 1990 dhe ne jemi vetëm vazhdimësi e kësaj tradite”, ka pohuar për “Futbolli.com” njëri nga përfaqësuesit e “Ballistëve” nga Tetova.

  “Kombëtarja shqiptare është mbi të gjitha, dhe ne si tetovarë, duam që në mënyrë dinjitoze të përfaqësojmë Tetovën dhe tifozët tetovarë”, ka nënvizuar një përfaqësues tjetër i “Ballistëve”.Sipas tyre, klubi i tifozëve “Ballistët” është në fazën e riorganizimit dhe së shpejti ky klub, do të ketë kryesinë e vet, e cila do t’i përfaqësoj në të gjitha takimet me tifozët tjerë në Maqedoni dhe jashtë. Për të parë ndeshjen e kombëtares së Shqipërisë, janë siguruar rrethë 100 bileta dhe janë rezervuar dy autobus, të cilët do të nisen nga Tetova më 3 shtator në ora 23:00. Përfaqësuesit e “Ballistëve” kanë bërë thirje, që në këtë datë të organizuar të nisen edhe tifozët tjerë, të cilët janë nga Tetova dhe qytetet të tjera. “Ne dëshirojmë që të prezentojmë tifozërinë tetovare dhe për këtë qëllim kemi organizuar, që të gjithë tifozët të kenë uniformën përkatëse, që përfshin fanellat dhe shallet e Ballistëve, si dhe një flamurë të madhë, i cili do të vendoset në hapësirë të dukshme të stadiumit Qemal Stafa në Tiranë”, thanë përfaqësues të tifozëve të Tetovës “Ballistët”. Tifozët tetovarë, thonë se interesimi është shumë i madh sepse deri më tani është mbushur një autobus, me të rinjë. Ne organizimin e bëjmë në mënyrë vullnetare, dhe bielta më e lirë në Maqedoni, kushton vetëm 35 euro, sponsor nuk kemi patur , përveç sigurimit të biletave, që është bërë nëpërmjet Western Union, këtu nuk ka ndonjë përfitmim material. “Kjo nuk është hera e parë që “Ballistët” marrin pjesë në ndeshjet e kombëtares së Shqipërisë, por kjo është hera e parë, që jemi më të organizuar”, tha njëri nga përfaqësuesit kryesor të “Ballistëve”. Për “Ballistët” përkrahja e kombetares së Shqipërisë është “diçka e madhe, obligim kombëtarë , besojmë se pëkrahja e Ballistëve, do t’i ndihmoj kombëtares, për të arritur sukses”, thonë ata. Përfaqësuesja e Shqipërisë ndeshjen e saj me Greqinë e luan në stadiumin “Qemal Stafa” në Tiranë më 4 shtator.
   
  Status
  Not open for further replies.

  Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)